After this lesson, participants will:

  • Prepare a reasonable food spending plan for the family.
  • Describe the steps in preparing a shopping list.
  • Make a shopping list based on menus for one week.
  • Recognize what should be considered before going shopping.
  • Identify unit price shelf tags and determine the most economical buy using unit pricing. • Be able to figure cost per serving and use it to find the best buys.
  • Compare prices of convenience foods with prices of similar foods made at home.
  • Identify factors that add to the cost of convenience foods.
  • Give examples of ways to avoid food waste.
  • Describe at least three ways to save at the grocery.

Publication Date


Publication Number